www.vggallery.com

Mirėseirėse ardhėt tek Galeria e Vincent van Gogh. Prej afro tetė vjetėsh tashmė, kam punuar shumė pėr ta ruajtur kėtė faqe si mė tė detajuarin dhe mė tė kuptueshmin burim mbi Vincent van Gogh, nė mbarė rrjetin. Nė tė djathtė ėshtė njė tabelė e cila paraqet pėrmbajtjen e gjithė faqes. Jam krenar kur them se unė kam privilegjin e paraqitjes nė masėn 100% tė punės dhe letrave sė Vincent van Gogh, njė katalog i gjithi on-line mbi krijmtarinė e Van Gogut. Sapo tė zbuloni kėto faqe, ju do tė shihni kristalizimin e qindra orėve punė. Por ky ėshtė vetėm fillimi . . . .

Nė muajt nė vijim do ti shtojė mė tepėr kritika dhe analiza, komente historike si dhe njė faqe tė gjėrė me "lidhje" referencash tė ndėrthurura. Kjo do ti mundėsoj vizitorit njė rrugė tė lehtė pėr eksplorimin e mozaikut tė pasur tė jetės dhe artit tė Vincent van Gogh. Sa mė tepėr punė paraqes tek Galeria Vincent van Gogh, ndėrgjegjsohem se mbetet ende shumė pėr tė bėrė. Nė ē'do rast, shpresoj sinqerisht qė ju tė pėlqeni udhėtimin pėr imtėsitė dhe informacionin mbi njė nga artistėt mė brilant qė ka egzistuar ndonjėherė.

Invetari i faqes

Artikuj # Online % nė Total
Piktura 864 100%
Vizatime 1,037 100%
Bojra Uji 150 100%
Punė Grafike 10 100%
Skica Letre 133 100%
Punė nė Total 2,194 100%
Letra 874 100%
Totale immagini 4,023 ---
Faqe nė Total 4,241 ---

Faqja kryesore ėshtė e disponueshme gjithashtu nė:

Anglisht, Gjermanisht, Hollandisht, Italisht . . . . . .

. . . . si edhe nė 14 gjuhė tė tjera.

(Pėrkthyer nga Dorian Mehmeti.)

Faqja ėshtė gjithashtu e disponueshme nė Shqip.


Galeria Kėrko

Tė gjitha punimet:

Zbulime tė mė tejshme . . . .


   

Kategoritė

Pikturat (nė rend kronologjik):   Pikturat (nė vartėsi tė subjektit):

Burimet

Bibliografia | Kronologji | Galeria Fotografike Pyetjet mė tė ndeshura
Forum online | Nėnshkrimi i Vizitorėve | Konfiliktet e Rremė
Bibliografia (Libra, Film dhe CD-ROM) | Arkiva | Lidhje

Ekspozita Van Gogh: 2000-2005 | Aktivitete kulturore Van Gogh

Ankand | Ndėr tė tjera | Faleminderit | Rreth Autorit


Pėr informacion kontaktoni::

David Brooks
Toronto, Canada

brooks@vggallery.com

© 1996-2019 David Brooks. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.

(Pėrkthyer nga Dorian Mehmeti.)


Mėndja e tij, prej shumė kohėsh, ėshtė pushtuar nga problemet e pazgjidhėshme tė shoqėrisė bashkohore, por ai vazhdon tė ndeshet me to, me gjithė zemėrgjerėsine dhe energjintė e pashtershme. Pėrpjekjet e tij nuk kanė shkuar dėm, por ai ndoshta nuk do tė jetojė pėr ti parė frytet e kėsaj pune, kur me kohen njerėzit tė kuptojnė se ē'farė shpreh nė pikturat e tij do tė jetė tepėr vonė. Ai ėshtė njė nga piktorėt mė tė pėrparuar dhe ėshtė e vėshtirė ta kuptosh atė, edhe pėr mua qė e njoh me aq imtėsi. Idetė e tij mbulojnė kaq shumė fusha, duke na pėrshkruar atė ē'ka ėshtė njerzore dhe si njeriu duhet ta shoh botėn, ai duhet fillimisht tė ēlirohet nga grimcat mė tė imta tė komformitetit pėr tė kuptuar atė ēka ai ėshtė pėrpjekur tė thotė, por jam i sigurt se ai do tė kuptohet mė vonė. Thjesht ėshtė e vėshtirė tė thuash se kur.

Theo van Gogh pėr Jo
Paris
9-10 Shkurt 1889

Sa i pasur ėshtė arti; nėse njė njeri mund vetėm tė mbajė mend se ē'farė ai ka parė, ai njeri nuk do tė jetė kurrė pa ushqim pėr mendimet e tij, nė tė vėrtetė asnjėherė tėrėsisht i vetmuar, kurrė vetėm.

Vincent van Gogh pėr Theon
Laeken
15 Nėntor 1878


Art.com